Mikrovlnná rúra

Blog

Obsah stránky

Mikrovlnná rúra – Podrobný nákupný sprievodca  

Moderná mikrovlnná rúra dokáže viac než len ohrievať jedlo! Väčšina domácností bežne používa mikrovlnku na ohrev nápojov alebo jedla, to je dávno známa vec. Ale moderná multifunkčná mikrovlnná rúra toho dokáže oveľa viac.

Ak ešte mikrovlnnú rúru ešte len vyberáte určite by sme vám doporučili pokračovať v čítaní tohto článku . Naopak , ak viete už , čo chcete , rovno si pozrite rebríčky tých najlepších mikrovlniek podľa recenzií a hodnotení.

Najlepšie mikrovlnky v roku 2018 – kategórie

Mikrovlnky voľne stojace

do 60 eur    od 60 do 100 eur    nad 100 eur  

Mikrovlnky vstavané

do 200 eur    nad 200 eur     

 

Mikrovlnná rúra a jej výhody

 

Ušetriť čas, zjednodušiť varenie a tiež variť zdravšie – to sú tri hlavné plusy multifunkčnej mikrovlnnej rúry. Ak teda chcete nielen ohrievať, ale aj variť v pare, grilovať či piecť, potom sa vám hodí multifunkčný pomocník. Čo teda môže ponúknuť ?

 

Ako to funguje u mikrovlnnej rúry

 

Základom mikrovlnnej rúry je magnetrón, ktorý vytvára elektromagnetické vlny, ktoré veľmi rýchlo prechádza rovno do potravín. Čiže ide o priamy ohrev či tepelnú úpravu potraviny (riad sa ohrieva až následne); preto je príprava tak rýchla. Navyše mikrovlny spôsobujú vnútri pokrmu jednoduchú tepelnú reakciu a nie sú škodlivé.
Bežne mikrovlnky pomocou mikrovĺn ohrievajú potraviny či nápoje a slúži aj na rozmrazovanie surovín. Niektoré disponujú tiež grilom.

 

Funkcie

Ako multifunkčné sa označujú spotrebiče, ktoré ponúkajú ešte ďalšie funkcie, medzi najznámejšie patrí varenie v pare, teplovzdušná príprava pokrmov, funkcia Crisp pre zapekanie a pečenie, ďalej rozmrazovanie a rozpekanie rôzneho pečiva alebo chleba či využitia prednastavených receptov. Niekedy sú funkcie automatické prepojené s mikrovlnami, inokedy ide o vašu voľbu – môžete si to nastaviť .

Ohrievanie či rozmrazovanie potravín a gril iste poznáte. Mikrovlnná rúra s funkciou teplovzduch sľubuje rovnomerné a rýchle pečenie. Ak je vybavená varením v pare, s pomocou špeciálnej nádoby zachová v pripravovaných potravinách zdraviu prospešné zložky. A funkcie Crisp? Tá kombinuje súčasné pôsobenie mikrovĺn, grilu a špeciálneho Crisp taniera. „Počas dvoch minút sa tanier zahreje na 210 ° C a teplota už ďalej nestúpa. Vďaka tomu bude pokrm rovnomerne prepečený a na povrchu chrumkavý.

 

Vstavaná alebo voľne stojaca mikrovlnná rúra

Mikrovlnná rúra sa predáva voľne stojaca či vstavaná, ponuka oboch čo sa týka funkcií sú rovnaké. Všetko má svoje výhody.

 

Mikrovlnná rúra
Najlepšia mikrovlnná rúra voľne stojaca
Mikrovlnná rúra vstavaná
Najlepšia mikrovlnná rúra vstavaná

 

 

 

 

 

 

 

Výber správneho typu mikrovlnnej rúry

 

Prvým krokom pri výbere novej mikrovlnnej rúry je rozhodnutie o konštrukcii , respektíve prevedenie mikrovlnky . Rozhodujete sa medzi dvoma základnými typmi – voľne stojacu alebo vstavanú mikrovlnnú rúry. Voľba prevedenie mikrovlnky sa jednoducho odvíja od toho, či mikrovlnku chcete do kuchyne postaviť ako samostatne stojaci spotrebič alebo ju plánujete zabudovať do kuchynskej linky .

 

 

Vstavaná mikrovlnná rúra

Vstavaná mikrovlnná rúra sa vkladá do korpusu kuchynskej linky . Hlavnou výhodou je, že mikrovlnka potom zapadá do celkového dizajnu kuchyne a nenarušuje jej celkový dojem. Na druhú stranu je potrebné počítať s tým, že jej umiestnenie už nepôjde ľahko zmeniť. Ak sa rozhodnete pre nákup vstavanej mikrovlnnej rúry, majte pri jej výbere na pamäti rozmery otvoru , vyčleneného pre jej umiestnenie. Vstavaná mikrovlnka potrebuje okolo seba dostatočný voľný priestor pre zaistenie podmienok pre správne fungovanie (zaistenie odvetrávania). Preto sa u vybraného modelu uistite, že bude so svojimi rozmermi v danom mieste potrebný voľný priestor mať. Ten u svojich modelov má každý výrobca uvedený (väčšinou sa pohybuje v rozmedzí 5-10 cm). A v neposlednom rade berte u vstavanej mikrovlnky bezpredmetným jej hmotnosť. Je totiž dôležité, aby vybraná vstavaná mikrovlnka príliš nezaťažovala kuchynskú linku.

 

 

Voľne stojaca mikrovlnná rúra

Výhodou voľne stojacich mikrovlniek je ich jednoduché premiestnenie , kam je potreba a kde je dostupná elektrická zásuvka. Niekto môže namietať, že voľne stojace mikrovlnky sú v kuchyni ako päsť na oko, nepôsobí esteticky a v kuchyni zaberajú miesto. To ale nemusí byť vôbec pravda. Nie vždy má človek možnosť inštalovať úplne novú kuchyňu od začiatku a zaobstarať naraz všetky spotrebiče v jednotnom dizajne . Častokrát už musí pracovať s vopred daným základom a spotrebiče a linku zariaďuje postupne. To už je samozrejme ťažšie. Ale aj v takom prípade možno sa samostatne stojace mikrovlnkou dosiahnuť priestorové úspornosti a vysokej estetickej úrovne kuchyne . Na trhu dnes navyše nájdete modely mikrovlniek v celej rade rôznych spracovania , tak sa nemusíte obávať, že by ste k svojej kuchyni nenašli ladiace spotrebič. Navyše niektorí výrobcovia dodávajú u svojich modelov aj rámček a aj takú mikrovlnku možno v prípade potreby vsadiť do kuchynskej linky.

 

Zvoľte funkcie, ktoré naozaj využijete

Pred nákupom si dobre rozmyslite, na čo všetko budete chcieť mikrovlnnú rúru používať. Podľa toho si tak môžete neskôr určiť funkcie, ktoré budete u svojho vybraného modelu potrebovať.

Mikrovlnné rúry sa z hľadiska vybavenosti funkciami rozdeľujú do troch základných typov – mikrovlniy monofunkčné , bifunkčné a multifunkčné . Monofunkčné mikrovlnky sú určené výhradne na ohrev a rozmrazovanie jedla. Mikrovlnky bifunkčné k ohrevu a rozmrazovanie pridávajú ďalšiu funkciu – najčastejšie sa jedná o mikrovlnky s grilom . Vrcholom z hľadiska funkcií sú potom multifunkčné mikrovlnky . Tie môžu svojimi funkciami nahradiť klasickú rúru. Okrem grilu totiž ponúkajú aj ďalšie funkcie ako napríklad horúci vzduch , varenie v pare a ďalšie.

 

Pozrime sa teraz bližšie, s akými hlavnými funkciami sa môžete u mikrovlniek stretnúť.

 

Grill

Grill – ako vyplýva z názvu, táto funkcia supluje gril v klasickej rúre. V mikrovlnnej rúre s funkciou grilu tak môžete piecť aj zapekať pomocou sálavého tepla elektrickej vykurovacej špirály. Existuje však aj funkcia Quartz Grill , ktorá ponúka ešte vyššiu prevádzkovú teplotu a teda rýchlejší čas prípravy pokrmu.

 

Horúci vzduch

Horúci vzduch – funkcia horúci vzduch plnohodnotne nahrádza klasickú teplovzdušnú rúru s významnou výhodou oveľa rýchlejššj prípravy jedál. Do priestoru mikrovlnky je vháňaný horúci vzduch, ktorý zaisťuje rovnomerné a rýchle pečenie, bez toho aby došlo k zmiešaniu vôní pokrmov súčasne pripravovaných.

 

Crisp

Crisp – funkciu Crisp uvítate, ak máte radi pokrmy s chrumkavou kôrkou či krustou. Táto funkcia zaisťuje dokonalé upečenie pokrmov do chrumkava, a to ako z vrchnej časti, tak i spodnej. S funkciou Crisp tak mikrovlnka opäť zastúpi klasickú rúru, avšak za podstatne kratší čas. Na pečenie Crisp je však potrebné používať špeciálny riad.

 

Jet Defrost

Jet Defrost – veľmi užitočná funkcia, ktorá zaisťuje oveľa lepšie rozmrazovanie . Nielenže rozmrazuje až sedemkrát rýchlejšie ako štandardné rozmrazovanie, ale tiež lepšie zachováva nutričné hodnoty potravín.
Varenie v pare (Autosteam) – jedná sa o zdravý spôsob varenia, vhodný najmä pre mäso, ryby a zeleninu. Pokrmy si pri ňom zachovajú až o 50% viac vitamínov ako v prípade klasického varenia. Potraviny si zároveň uchovávajú svoju chuť a vôňu.

 

6. zmysel

6. zmysel – mikrovlnná rúra s touto funkciou využíva elektrickú energiu maximálne efektívne. Vďaka inštalovaným senzorom tepla a vlhkosti rúra nastaví optimálnu dobu a priebeh prípravy pokrmu.

 

Objem mikrovlnnej rúry a priemer taniera

Ak viete, aký typ konštrukcie budete u svojej mikrovlnky potrebovať, potom bude potrebné rozhodnúť, aký vnútorný objem bude pre vás ideálny . Na trhu sa dnes objem mikrovlniek pohybuje v rozmedzí 13 – 40 litrov. Pre určenie správneho objemu konkrétne pre vás bude potrebné si povedať, ako často, pre aké jedlá a pre koľko ľudí budete mikrovlnku používať. Samozrejme nezabúdajte, že čím väčší objem budete pre seba potrebovať, tým porastú aj vonkajšie rozmery mikrovlnky , čo môže mať vplyv na možnosti umiestnenia mikrovlnky. Väčší objem má za následok vyššiu spotrebu a taká mikrovlnná rúra bude prirodzene vyžadovať aj vyšší príkon .

Pokiaľ bude pre vás mikrovlnka slúžiť iba k ohrevu jedla po jednotlivých porciách, prípadne na rozmrazovanie potravín, potom bohato vystačíte s mikrovlnkou s menším objemom do 18,5 litra . Tento objem zodpovedá bežne veľkosti veľkého taniera. Ak však plánujete u mikrovlnky okrem ohrevu jedla i varenie , grilovanie či pečenie , prípadne ohrev väčších porcií jedla pre viac stravníkov , potom už bude potrebné siahnuť po objemu väčším (už v rozmedzí 20 -40 litrov ).

Dôležitým parametrom okrem objemu je aj priemer taniera . Bežne sa rozmer otočného taniera pohybuje v rozmedzí 27-36 centimetrov, čo by malo byť dostatočné pre bežne používané riadu. Ak však budete zvažovať akýkoľvek model, zmerajte si preventívne doma svoj najväčší tanier, ktorý hodláte v mikrovlnke používať a overte si, že sa do vybraného modelu vojde (to platí najmä, ak ste milovníkom pizze).

 

Výkon a príkon

Pri výbere mikrovlnnej rúry si v parametroch všímajte dvoch ukazovateľov – výkonu a príkonu spotrebiča. Oboje hodnoty sa udávajú vo wattoch . Aby ste mohli u mikrovlnky plnohodnotne využiť všetky jej funkcie, mala by mať dostatočný výkon. Výkon najmä ovplyvňuje rýchlosť prípravy jedla. Jednoducho tu platí, že čím vyšší výkon mikrovlnka má, tým rýchlejšie bude jedlo ohriate . Ak nebude váš model disponovať dostatočným výkonom, potom sa celkovo všetky procesy pretiahnu. Výkon sa u mikrovlniek pohybuje v hodnotách 600 – 1300 wattov. Zvažujete sk obstaranie mikrovlnnej rúry s grilom alebo chcete v mikrovlnke variť, piecť, potom pamätajte, že budete potrebovať vysoký výkon, teda aspoň 1000 W a viac.

Príkon zase ovplyvňuje spotrebu energie. Najčastejšie sa stretnete s mikrovlnkami s príkonom v hodnotách 1150 – 3000 W. Samozrejme čím viac funkcií mikrovlnka má, tým vyššiu spotrebu bude mať. A čím nižšie číslo u hodnoty príkonu mikrovlnka má, tým bude mikrovlnka úspornejšia . Rovnako ako všetky domáce spotrebiče, sú aj mikrovlnnej rúry podľa svojej spotreby radené do energetických tried . To za účelom ľahšie orientácie zákazníkov. Zaradenie spotrebičov do energetických tried sa definuje pomocou písmen A, B, C atď. Pričom najúspornejšie sú spotrebiče v kategórii A. Ale pretože už nestačia ani táto klasifikácia, boli zavedené aj energetickej triedy A +, A ++ a A +++ , ktoré ďalej špecifikujú tie najúspornejšie modely

Pomer medzí výkonom a príkonom sa označuje ako účinnosť . Skrátka čím menej príkonu mikrovlnka potrebuje pre určitý výkon, tým efektívnejšie (účinnejšie) pracuje. Pri výbere mikrovlnky preto hľadajte pri modeloch čo najvyššiu účinnosť, teda najnižší príkon k potrebnému výkonu.

 

Dizajn

Okrem toho, že mikrovlnná rúra musí mať parametre, zodpovedajúce vašim potrebám a nárokom, musí sa vám ale aj páčiť. Zrejme si neželáte spotrebič, ktorý by narušoval útulnosť a vzhľad vašej kuchyne alebo v nej pôsobil priamo ako päsť na oko. Preto ak máte podľa parametrov vybraný užší okruh modelov, vyberajte víťaza podľa vzhľadu . Vyberajte taký model, ktorý bude vašej kuchyni pristane najviac. Na tomto mieste je však potrebné zdôrazniť, nikdy neupřednostňujte kritérium vzhľadu pred kritériami umiestnenie, funkcií, výkonu a objemu .

Výrobcovia dnes ponúkajú širokú škálu rôznych farebných a materiálových prevedení . Skutočne tak nie je ťažké nájsť pre vašu kuchyňu padnúce model. Najčastejšie sa u mikrovlniek stretnete s bielymi , čiernymi alebo nerezovými mikrovlnnými rúrami, ktoré sú takou univerzálne klasikou. Ale ak budete hľadať niečo viac netradičného, či už čo sa týka farieb či prevedení, nájdete aj modely, ktoré sú z hľadiska dizajnu dotiahnuté ešte ďalej a sú už viac dizajnovým doplnkom než radovým kuchynským spotrebičom. Ak hľadáte odlišnejšií vzhľad mikrovlnných rúr, sú na trhu aj ďalšie farebné variácie.

Čo sa týka dizajnu, je dobré si všímať aj spôsobu otvárania dvierok . Najčastejšie majú dvierka mikrovlniek otváranie do strany – tj. Vpravo či Vľavo. Stretnúť sa ale môžete aj s modelmi s dvierkami výklopnými nahor alebo nadol, ktoré môžete využiť pre odloženie misiek a tanierov s pokrmami. Spôsob otvárania dvierok neradno opomenúť, pretože má vplyv na pohodlnosť používania. Takže vyberte tiež model, u ktorého máte istotu pohodlného prístupu dovnútra vzhľadom na plánované umiestnenie mikrovlnky.

 

Ovládanie

Akonáhle poznáte svoje parametre a potreby v prípade konštrukcie , funkcií, objemu a výkonu, môžete sa zamerať na ovládanie prístroja. To tiež patrí k dôležitým aspektom, podľa ktorých vysnívaný model vybrať, pretože má veľký vplyv na to, ako pohodlne sa vám mikrovlnná rúra bude používať.

Najzákladnejším typom je manuálne ovládanie v podobe tlačidiel či otáčacích gombíkov. Pomocou nich si jednoducho nastavíte program a jeho trvania. U komplexnejších modelov s viacerými funkciami potom nájdete elektronické ovládanie , u ktorého si požadované funkcie a trvanie navolíte na displeji . Výkrikom poslednej technológie sú potom modely s dotykovým ovládaním . U nich nájdete naozaj len minimum tlačidiel, ale disponujú dostatočne veľkým displejom, na ktorom si všetko potrebné ľahko nastavíte.

Nech už si vyberiete ktorýkoľvek typ, trvajte v prípade ovládania vždy u vyberaných modelov na jednoduchom a ľahko zapamätateľnom ovládanie .

V našom malom poradcovi sme sa snažili poradiť, ako a podľa čoho vybrať ideálny mikrovlnnú rúru pre vás. Dúfame, že sa v problematike už oveľa lepšie orientujete a dokážete si zo širokej ponuky vybrať tú správnu. Budeme radi, keď sa pozriete aj na našu širokú ponuku mikrovlniek . Veríme, že tú správnu ľahko nájdete aj u nás.

 

Ćo by ste mali ešte vedieť o mikrovlnnej rúre  

 

Ako sa starať o mikrovlnnú rúru

Hlavné je udržiavať ju v čistote. Mikrovlnka k sebe elektrickým nábojom priťahuje prach. Ten sa môže v krajnom prípade dostať pred odvetrávanie v zadnej časti dovnútra a zničiť ju. Nepodceňujte ani mastnotu, ktorá v kuchyni vzniká takmer pri každom varení. Ak premýšľate, ako vyčistiť mikrovlnku, bude vám stačiť handričku, utierka a bežné čistiace prostriedky. Pri extrémnom znečistení môžete použiť iné prostriedky, ktoré schvaľuje výrobcu.

Dávajte pozor tiež na vlhkosť. Opakované a dlhodobé vystavenie vode môže narušiť vonkajšiu povrchovú úpravu a spôsobiť koróziu. To sa samozrejme netýka nerezové mikrovlnnej rúry.

 

Na čo si dať pozor

Určite viete, že do mikrovlnky nepatrí kov. Preto sa uistite, že váš riad nemá kovové zdobenie, ktoré by ju mohlo zničiť. Riad do mikrovlnnej rúry ale nie je jediné úskalie, ktoré vás čaká. Pokiaľ používate k ohrevu jedla plastové misky, uistite sa, že sú z odolného plastu, ktorý je na to určený. Z odolného materiálu je napríklad poklop, ktorý sa stará o udržiavanie vlhkosti a vône.

Opatrní buďte aj v prípade otočného taniera do mikrovlnnej rúry. To je ten, na ktorý pokladáte nádobu alebo tanier s jedlom. Pri niektorých modeloch býva sklenený a pri vypadnutí by sa mohol ľahko rozbiť o podlahu. 

 

Aké si zaobstarať riad

Ponuka je veľká, riad pre mikrovlnnú rúru môže byť vyrobené z plastu, skla, keramiky … Ku špeciálnym funkciám výrobcovia predávajú rovno aj špeciálne riadu (pre parné varenie, plech pre teplovzdušné pečenie …) – niekedy je súčasťou daného výrobku, inokedy si ho musíte dokúpiť zvlášť.

 

Riad a príslušenstvo

Ak váhate s tým, aké riad môžete použiť, máme pre vás tieto tipy:

 

Materiál vhodnosť pre ohrev

 

Sklo

Prepúšťa mikrovlny, ale najlepšie siahnite po varnom skle. Rozhodne sa vyhnite sklu zdobenému kovom alebo tenkostenným pohárom (na víno a pod.).

 

Porcelán

Riad z porcelánu je ideálne, ak nemá kovové zdobenie na okraji. To by mikrovlnku ničilo.

 

Keramika

V keramike ohrievať môžete, ale mala by byť glazúrovaná a bez prasklín. Inak hrozí prasknutie nádoby.

 

Umelá hmota

Na umelohmotných nádobách je označenie udávajúce maximálnu a minimálnu teplotu. Ideálne by nádoba mala odolať teplote do 140 ° C.

 

Hliník

Hliníkové misky s hotovým jedlom môžete použiť, ale nesmie sa dotýkať stien mikrovlnky a nemali by byť vyššie ako pár centimetrov.

 

Kov a drevo

V žiadnom prípade do mikrovlnky nepatrí!

 

Papier a ostatné

 

Možno použiť na veľmi krátky ohrev, ale pozor na vyššie teploty, aby papier nezačal horieť.

 

Ak chcete ohrievať dve porcie na dvoch tanieroch zároveň, kúpte si stojan, na ktorý položíte druhý tanier. Ale pozor! Pokiaľ budú mať jedla iný obsah vody, pravdepodobne sa jedno jedlo ohreje a druhé nedohreje.

 

Ako funguje mikrovlnná rúra

 

Mikrovlnná rúra je náš každodenný priateľ. Ohrievame v nej ako tekutiny, tak jedlo. S používaním mikrovlnnej rúry sa spája niekoľko prísnych zákazov, o ktorých väčšina z nás dobre vie. V tomto článku sa pozrieme, ako vlastne mikrovlnka funguje a prečo dbať na bezpečnostné pokyny.

 

 

 

Za mikrovlnku vďačíme náhode

Mikrovlny sú elektromagnetické vlny o veľmi vysokej frekvencii. Toto žiarenie objavil v roku 1886 škótsky vedec James Clerk Maxwell. Že mikrovlny možno využiť k ohrevu potravín však zistil až americký vynálezca Percy Spencer. Keď v roku 1945 vyrábal magnetron pre radar, zistil, že sa mu vo vrecku rozpustila čokoláda. Vynálezca si spojil ohriatu čokoládu s pôsobením mikrovĺn a jeho objav dal vzniknúť prvú mikrovlnnej rúre. Vôbec prvý mikrovlnka bola vyrobená v roku 1947. Vtedy vážila 400 kilogramov, takže na kuchynskú linku by sme ju rozhodne nedávali.

 

Základom všetkého je voda

Mikrovlnka k ohrevu potravín veľmi šikovne využíva elementárne fyziku. Základom je všadeprítomná voda, ktorá je nevyhnutnou zložkou všetkých potravín. Molekula vody (H2O) je zložená z dvoch atómov vodíka, ktoré sú oba pripojené k jednému atómu kyslíka. Vzniknutý tvar pripomínajúci šípku sa nazýva dipól. Jeho charakteristickou vlastnosťou je istá Nesymetrickosť a teda aj nevyváženosť elektrických nábojov.

Ak je molekula vody vystavená mikrovlnám, začne sa veľmi rýchlo meniť jej polarita. Zjednodušene povedané – mikrovlny svojím pôsobením rozkmitávajú dipóly vody a dodávajú im tak pohybovú energiu. Frekvencia mikrovĺn v rúre presne zodpovedá rezonančnej frekvencii vody. Mikrovlnka teda veľmi ľahko rozkmitáva molekuly vody vo vnútri. Pri tomto jave sa uvoľňuje obrovské množstvo energie v podobe tepla. V ohriatom jedle v podstate veľmi rýchlo kmitá voda.

A prečo sa jedlo v mikrovlnke musí otáčať? Z dôvodu odrážanie mikrovĺn od stien rúry vnútri vznikajú takzvaná maximá a minimá. Sú to miesta, kde sa mikrovlny vzájomne zosilňujú alebo naopak tlmí. Keby mikrovlnka neobsahovala otočnú základňu, naše jedlo by mohlo byť v oblasti maxím spálené, zatiaľ čo v ostatných miestach neohriatej.

 

Čo sa o mikrovlnke hovorí

 

Keď už vieme, ako vlastne mikrovlnka funguje, môžeme sa pozrieť na niekoľko rád, ktoré sa o mikrovlnkách ujali.

 

1. Nikdy nedávaj do mikrovlnky kov

Väčšina z nás toto varovanie iste počula. V tomto prípade je naozaj na mieste sa ním riadiť. Rovnako ako na molekuly vody, pôsobí mikrovlny tiež na elektróny v kovových materiáloch. Stačí, aby bol napríklad tanier len ľahko pozlátený, a mikrovlny spustí poriadnu spúšť. Kov začne okamžite iskriť a veľmi rýchlo sa spáli. Spôsobuje to veľmi vysoký elektrický prúd, ktorý v silných kovových vodičoch vzniká.

 

2. Nikdy v mikrovlnke nevar vajíčko

O vybuchujícím vajcami sa tiež veľmi často hovorí. Predpoklad znie, že vodný roztok surového vajcia sa začne rýchlo variť a celé vajíčko doslova exploduje. Je to skutočne tak. Voda sa totiž zahreje natoľko, že roztok nestačí stuhnúť. Naopak vzniká vodná para, ktorá svojím rozpínaním zničí škrupinu. Takéto varenie vajíčka na tvrdo vám teda pripraví pár desiatok minút usilovného čistenie , v najhoršom prípade potom výmenu celej mikrovlnky.

 

3. neohrievajte v mikrovlnke jedlo na ľadovom tanieri

Poznáte túto situáciu? Otvorte chladničku, kde máte na tanieri zvyšky od obeda, a šup s tým do mikrovlnky! Musíme vás varovať – toto sa vám môže kruto vypomstiť. Pri zapnutí mikrovlnky sa síce neohrieva sám tanier, pretože neobsahuje vodu, ale voda z potravín na neho veľmi intenzívne prenáša teplo. Preto je po ohriatí tanier vždy veľmi horúci. Ak budeme ohrievať jedlo na veľmi studenom tanieri, dôjde k tak náhlej zmene teplôt, že porcelán môže ľahko prasknúť.

 

4. Mikrovlnka ničí vitaminy a enzymy v potravinách

Toto tvrdenie je pre zmenu naprostý mýtus. Mikrovlny síce dokážu mierne modifikovať molekulárnu štruktúru, ale len na elektrické báze. Molekula vody sa skladá z troch atómov, kdežto vitamíny, enzýmy a aminokyseliny sú oveľa zložitejšie reťazce, ktoré sa nedajú tak ľahko rozbiť. Jedlo zbavené od týchto látok by sme rozhodne len tak nezjedli.

 

5. Nedávaj do mikrovlnky mikrotenové sáčky

Taktiež ide o planý poplach. Mikroténové sáčky žiadnu vodu neobsahujú, takže v nich bez obáv môžete niečo ohriať. Samozrejme – ak naplníme mikroténové vrecko vodou a utesníme ho, praskne nám rovnako ako surové vajíčko. Na vine bude opäť vodná para. Ale prečo by sme práve toto robili?

Mikrovlnná rúra je fascinujúci vynález. Je práve tak rafinovaná ako užitočná. Využíva veľmi chytré princípy a je ďalším z veľkých kladov modernej doby. Preto je skôr zázrak, že toto zariadenie prakticky nezaťaží náš rodinný rozpočet.

 

Škodí mikrovlnná rúra zdraviu?

 

Ohrievanie jedál v mikrovlnnej rúre je veľmi pohodlné a rýchle. Navyše je to veľmi jednoduché a rýchle, pretože nemusíte nič miešať a ohriatie jedla trvá len pár minút. Avšak mnoho ľudí sa domnieva, že za pohodlie a rýchlosť sa musí platiť a tvrdia, že mikrovlnná rúra uvoľňuje škodlivé žiarenie, ktoré poškodzuje naše zdravie a ničí aj dôležité živiny v potravinách. V tomto článku sa podrobne pozrieme na to, ako mikrovlnná rúra ovplyvňuje obsah živín v jedle a ako ohrievanie potravín v nej mení ich zdravotné účinky.

Mikrovlnná rúra čiže mikrovlnka je kuchynský spotrebič, ktorý mení elektrickú energiu na druh elektromagnetických vĺn, ktorým sa hovorí mikrovlny.

V dôsledku pôsobenia mikrovĺn dochádza k vibráciám, otáčanie a vzájomnému narážanie molekúl v jedle do seba, čo spôsobí premenu kinetickej energie na tepelnú.

Je to podobné ako keď máte studené ruky a snažíte sa ich zahriať tak, že je o seba začnete trieť. U mikrovlnnej rúry sa ale teplo uvoľňuje na molekulárnej úrovni.

Mikrovlny hlavne ohrievajú molekuly vody, ale pôsobí aj na tuky, oleje a sacharidy, len v menšej miere ako na vodu .

A pretože sa mikrovlny šíria po celom jedle, sú potraviny z mikrovlnnej rúry zohriatej rovnomernejšie ako u ostatných spôsobov prípravy jedla, ako je napríklad vyprážanie alebo pečenie.

Zhrnutie : Mikrovlnná rúra mení elektrickú energiu na elektromagnetické vlny. Tieto mikrovlny vyvolávajú pohyb molekúl v jedle, čo vedie k jeho ohriatie.

 

Je žiarenie z mikrovlnnej rúry škodlivé?

 

Mikrovlnná rúra vytvára elektromagnetické žiarenie.

Väčšina ľudí si pod pojmom „žiarenie“ automaticky predstaví niečo zlé. Avšak je potrebné si uvedomiť, že žiarenie z mikrovlnnej rúry nemá nič spoločné so žiarením z atómových bômb alebo jadrových havárií.

Mikrovlnná rúra vydáva neionizujúce žiarenie, rovnaké ako žiarenie z mobilného telefónu, len oveľa silnejší.

Avšak si pamätajte, že sa jedná o elektromagnetické žiarenie, takže nie každé žiarenie je zdraviu škodlivé.

Mikrovlnná rúra je navyše vybavená kovovým tienením (a všimnite si, že aj sklo, ktorým pozeráte dovnútra má v sebe kov), ktoré účinne bránia úniku žiarenia von, takže sa netreba báť zdravotných rizík.

Okrem toho mikrovlnná rúra uvoľňuje elektromagnetické žiarenie len vtedy, keď sú zatvorené dvierka, takže sa nemusíte báť ožiarenia, pretože akonáhle je otvoríte, žiadne ďalšie žiarenie sa už netvoria.

Pretože mobilné telefóny produkujú elektromagnetické žiarenie trvalo aj počas telefonovania a zatiaľ nebola preukázaná ich škodlivosť, nie je dôvod prečo sa báť mikrovlnnej rúry, ktorá je dokonale tienené a prakticky žiadne žiarenie z nej neuniká. Navyše si uvedomte, že intenzita žiarenia prudko klesá s rastúcou vzdialenosťou od zdroja.

Avšak pre maximálnu opatrnosť sa samozrejme neopierajte hlavou o dvierka mikrovlnnej rúry pri ohrievaní jedla (udržujte hlavu vo vzdialenosti aspoň 30 cm od dvierok).

Uistite sa tiež, že vaša mikrovlnná rúra je v poriadku. Pokiaľ sú dvierka rozbité alebo správne nesedí, kúpte si novú.

Zhrnutie : Mikrovlny sú druh elektromagnetického žiarenia, ktoré je rovnaké ako žiarenie z mobilných telefónov. Avšak spôsob vykonania mikrovlnnej rúry bráni úniku žiarenia do okolia.

 

Ako príprava jedál v mikrovlnnej rúre ovplyvňuje obsah živín?

 

Všetky spôsoby tepelnej úpravy znižujú nutričnú hodnotu potravín.

Hlavnými faktormi, ktoré sa na tom podieľa sú vysoké teploty, dlhá doba varenia a používanie vody (voda nariedi a odplaví vo vode rozpustné živiny).

Pri ohreve jedál v mikrovlnnej rúre nepoužívame vodu, varenie trvá len krátku dobu a nedochádza k vlastnému varu (teda k významnému vzostupu teploty až do bodu varu).

Preto by sme mohli očakávať, že pri príprave jedál v mikrovlnke si potraviny zachovávanie viac živín ako pri ostatných spôsoboch tepelnej úpravy, ako sú smaženie či varenie.

Túto teóriu sa odborníci snažili overiť v rade štúdií.

Podľa dvoch analýz vykonaných štúdií, nevedie ohrievanie a príprava jedál v mikrovlnnej rúre v porovnaní s ostatnými spôsobmi tepelnej úpravy k vyššiemu zníženiu obsahu živín

Ďalšie štúdie tiež skúmala vplyv rôznych spôsobov varenia na obsah antioxidantov v 20 rôznych druhoch zeleniny.

Bolo zistené, že z hľadiska zachovávanie nutričné hodnoty a antioxidantov sú najlepším spôsobom tepelnej úpravy pokrmov přípravav mikrovlnnej rúre a pečenie, zatiaľ čo varenie v tlakovom hrnci a štandardné varenie v horúcej vode sú naopak najhorší a najviac znižujú obsah antioxidantov v potrave

Na druhú stranu jedna štúdia zistila, že u cesnaku dochádza už po púhe minúte zahriatí v mikrovlnnej rúre k úplnému zničeniu protinádorových látok, zatiaľ čo v normálnej rúre k ich zničeniu dochádza až po 45 minútach

Ďalšie štúdie naznačuje, že pri príprave brokolica v mikrovlnnej rúre dochádza k zničeniu až 97% flavonoidov, čo sú látky so silnými antioxidačnými účinkami . Naproti tomu pri normálnom varení brokolica vo vode dochádza iba k strate 66% z celkového množstva antioxidantov

Uvedená štúdia je často citovaná ľuďmi, ktorí bojujú proti mikrovlnným rúram, ale pravdou je, že pri štúdii bola v mikrovlnke brokolica varená vo vode, čo nie je dobrý nápad.

Je ale potrebné dávať pozor u mlieka.

Kým umelú dojčenskú výživu môžete v mikrovlnnej rúre bez rizika ohrievať, neodporúča sa ohrievať materské (ľudskej) mlieko, pretože mikrovlny môžu zničiť baktérie, ktoré v materskom mlieku ničí choroboplodné zárodky

Zdá sa teda, že vplyv mikrovĺn na potraviny závisí jednak od druhu potraviny aj na druhu živiny.

Avšak až na pár výnimiek patrí príprava jedál v mikrovlnke medzi najlepšie spôsoby tepelnej úpravy potravín z hľadiska zachovania ich nutričnej hodnoty.

Zhrnutie : Všetky spôsoby tepelnej úpravy znižujú obsah živín v jedle, ale príprava potravín v mikrovlnnej rúre zachováva v porovnaní s varením alebo vyprážaním v potravinách viac živín.

 

Mikrovlnná rúra znižuje tvorbu zdraviu škodlivých látok v potravinách

 

Jednou z podstatných výhod mikrovlnnej rúry je skutočnosť, že jedlo sa neohrieva na tak vysokú teplotu, ako pri ostatných druhoch tepelnej úpravy, ako je potrebné vyprážanie.

Pri príprave pokrmov v mikrovlnke sa teplota len zriedka dostáva nad 100 ° C, čo je teplota varu vody.

Napríklad slanina je jednou z potravín, v ktorej pri tepelnej úprave vznikajú zdraviu škodlivé rakovinotvorné (karcinogénne) látky. Týmto látkam sa hovorí nitrozamíny a vznikajú pri zahriatí dusitanov v niektorých potravinách na vysokú teplotu.

Podľa jednej štúdie dochádza pri príprave slaniny v mikrovlnnej rúre k najnižšej vytváraniu nitrozamínov zo všetkých skúmaných spôsobov tepelnej úpravy tohto pokrmu

Ďalšie štúdie zistila, že pri príprave kuraťa v mikrovlnnej rúre dochádza k oveľa nižšej tvorbe heterocyklických amínov (ďalšie zdraviu škodlivá látka) než pri vyprážaní

Zhrnutie : Príprava potravín v mikrovlnnej rúre je dobrým spôsobom ako minimalizovať obsah škodlivín, ktoré vznikajú pri varení za vysokých teplôt.

 

Nepoužívajte plastové obaly

 

Rad plastov obsahuje látky nazývané hormonálna (endokrinné) disruptory, ktoré narušujú činnosť hormónov v tele a môžu spôsobiť rad zdravotných problémov.

Jedným z príkladov endokrinných disruptorov je látka s názvom bisfenol A, ktorá je spájaná napríklad so vznikom rakoviny, ochorením štítnej žľazy a obezity

Z tohto dôvodu neohrievajte potraviny v mikrovlnke v plastovom obale, ak na obale nie je napísané, že je bezpečný pre použitie v mikrovlnnej rúre. Táto rada neplatí len pre mikrovlnné rúry, ale pre všetky spôsoby tepelnej úpravy potravín. Nepoužívajte plastové obaly bez ohľadu na to, akým spôsobom potraviny varíte.

Zhrnutie : Väčšina plastov obsahuje endokrinné disruptory, ako je napríklad bisfenol A. Tieto látky sa pri zahriatí plastu môžu uvoľniť a poškodiť vaše zdravie. Nikdy preto jedlo neohrievajte v plastovej nádobe, pokiaľ nie je výslovne určená pre použitie v mikrovlnnej rúre.

 

Jedlo riadne prehrejte, aby ste zničili zdraviu škodlivé baktérie

 

Jedným z problémov mikrovlnných rúr je skutočnosť, že nie sú tak účinné v likvidácii škodlivých baktérií a patogénov v jedle, pretože doba varenia je oveľa kratšia a teploty nižšie ako pri ostatných spôsoboch tepelnej úpravy potravín. Navyše sa jedlo v mikrovlnke často prehrieva nerovnomerne.

 

Preto sú lepšie mikrovlnnej rúry s otočným tanierom, ktoré jedlo prehrejú rovnomernejšie a lepšie tak zabijú škodlivé mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť otravu jedlom .

 

Je tiež dôležité byť veľmi opatrný pri ohrievaní tekutín. V minulosti totiž došlo k prípadom, kedy nádoba s tekutinou explodovala po tom, čo ste jej ohriali nad bod varu, pretože pri miešaní tekutiny dochádza k prudkému a náhlemu uvoľneniu energie.

 

Čo si z článku odniesť?

 

Mikrovlnná rúra ponúka bezpečný, spoľahlivý a pohodlný spôsob prípravy a ohrievanie pokrmov.

Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by mikrovlnná rúra bola nebezpečná alebo zdraviu škodlivá. Naopak štúdie naznačujú, že pri príprave jedál v mikrovlnke sa zachová viac živín a vzniká menej škodlivých látok než pri ostatných spôsoboch tepelnej úpravy potravín.

 

Väčšina ľudí používa mikrovlnku na ohrievanie pokrmov a nie je na tom nič zlé ani nebezpečného.

 

Ak budete dodržiavať potrebné bezpečnostné opatrenia a ohrievať v mikrovlnnej rúre prírodné a kvalitné potraviny, nemusíte sa ničoho báť.

 

Dalšie info 

Mikrovlnná rúra (iné názvy: mikrovlnná piecka; staršie odborne mikrovlnný sporák; nárečovo mikrovlnná trúba; hovorovo mikrovlnka) je zariadenie primárne určené na tepelnú úpravu (varenie a ohrievanie) jedál pomocou mikrovĺn. viac Wikipedia 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz: